Is Junk Food Really Cheaper Analysis

700 Words3 Pages
Why do people spend more money on junk food rather than fresh groceries? In Mark Bittman’s article “Is Junk Food Really Cheaper?” printed in The New York Times. Is junk food really cheaper? Mark Bittman believes that the question stated has become a reflective part in society. He believes that this explains why many of the Americans today are overweight. In Bittman’s article he mentions that he frequently reads confident statements as to “it’s more affordable to feed a family of four at McDonalds than to cook a healthy meal at home”. He proves his point by giving an example that ordering from McDonalds for a family of 4 can come to an estimated total of $28, this includes two Big Macs, a cheeseburger, six chicken McNuggets, two medium and two small fries and two medium and two small sodas. He believes that if you cook at home you will spend less that $28 dollars for feeding a family of four. Cooking a meal at home like…show more content…
If we are comparing junk food to eating healthy then yes junk food is cheaper. Going to McDonalds you can get two cheeseburgers and a large drink all for $3.25, while if you want a salad your total will most likely be over $6. Our society complains that too many children even adults are obese, but it’s not their fault. We can’t help that we would rather by the cheapest thing on menu than the most expensive. America wants their citizen to eat less junk food due to the increase of obesity today, they want us to be healthy and active but the healthiest items cost the most. Bittman mentioned that money does not have an effect on what we eat. Many Americans work a 9-5 so they feel that they don’t have the time of day to cook for their family, they rather eat out and call it a day. In conclusion I do agree that junk food is cheaper than real food due to junk food being more convenient, junk food being more affordable, and not having to put in the time of day into

More about Is Junk Food Really Cheaper Analysis

Open Document