Nt1330 Unit 9 Final Project

657 Words3 Pages
After compiling all of the ingredients into a numbered list, I find out that every product “purchased” at Harris Teeter would account for $116.19 over the budget. The few adjustments I made to my shopping list beforehand did not help reduce the total to a reasonable price either. While I was going through all of the products at home, I crossed out a few unnecessary items that were optional or switched to products with a lower price just to see if I could be within the budget. Eventually, after I was done “shopping” and tallying up all of the prices, the cost still exceeded the price that I calculated in my head. As I went down the aisles searching for foods on my grocery list, I kept a close eye out for products that had nutritious labels such as organic, fresh, or low in sodium so that the college student I chose could receive the right amount of nutrients needed for a healthy lifestyle. As a result of that, I realized that most of the nutritious products were set at…show more content…
The closest store off campus that supplied food products was right around the corner, however, the only problem about it was that it 's considered a food desert. They will not typically have nutritious foods such that of a grocery store. Food deserts, which are mostly convenience stores, are closer to residences, allowing them to purchase cheap, quick and unhealthy food. This limited access to healthy foods due to not having easy access to a grocery store results in poor diet. However, even if someone has reliable transportation to get to the nearest grocery store, shoppers will still have to debate on whether or not to buy certain healthy products versus normal products since the healthiest foods are priced higher than the original. Healthy foods are needed for a well-balanced diet, however, price is another factor that greatly impacts whether or not an individual can afford

More about Nt1330 Unit 9 Final Project

Open Document